Space Walk of Fame

Age Group Results

April 09, 2016




8K Run Men: Top Finishers 0- 0 9-11 12-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 80-99
8K Run Women: Top Finishers 1- 8 12-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79
8K Walk Men: 0-99
8K Walk Women: 0-99
8K Run Clydesdale Philly Men: 0-99
8K Run Clydesdale Philly Women: 0-99

8K Run

Top

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alison Nolan Indialantic FL 396 26 5 29:52.1 5:58/M
2 Sara Trane Satellite Beach FL 666 30 8 30:59.7 6:12/M
3 Sarah Simareth Melbourne FL 834 25 13 32:43.6 6:33/M
Top

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Davis Melbourne FL 118 38 1 27:27.8 5:29/M
2 Steve Hedgespeth Melbourne FL 142 37 2 27:55.1 5:35/M
3 Daniel Eagan Fort Myers FL 260 19 4 28:46.8 5:45/M
Top

Female Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julie Hannah 594 42 14 32:49.5 6:34/M
Top

Male Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Shane Streufert Melbourne FL 201 44 3 28:06.5 5:37/M
Top

Female Grand Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angela Wells Merritt Island FL 391 50 26 35:35.6 7:07/M
Top

Male Grand Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Hultgren Melbourne FL 148 56 9 31:24.2 6:17/M
Top

Female Sr Grand Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Anne Dockery Melbourne Beach FL 582 67 52 38:25.1 7:41/M
Top

Male Sr Grand Master Winners

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sal Farino Cape Canaveral FL 126 60 18 33:44.3 6:45/M
Top

Please See Timer

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Octavio Taguaferro Altamonte Springs FL 596 249 1:02:15.3 12:27/M
Top

Female 8 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kaitlyn Kelly Cocoa FL 297 8 273 1:12:20.8 14:28/M
Top

Male 9 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Tagliaferro Altamonte Springs FL 597 9 243 1:02:10.1 12:26/M
Top

Female 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paige Murrill Titusville FL 339 12 192 54:09.7 10:50/M
2 Kiley Dwenger Melbourne FL 550 12 198 55:09.0 11:02/M
Top

Male 12 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Buchanan Melbourne FL 244 12 37 36:47.3 7:21/M
2 Carson White Malabar FL 215 13 47 38:14.5 7:39/M
3 Lane Strickland Titusville FL 371 12 116 45:44.3 9:09/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sami Parker Merritt Island FL 349 15 178 53:12.6 10:38/M
2 Allison Kort Orlando FL 833 18 180 53:19.3 10:40/M
3 Savannah Lee Cocoa FL 308 16 209 56:04.7 11:13/M
4 Maura Young Orlando FL 392 18 230 59:41.1 11:56/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Johnathon Willis Melbourne FL 218 16 146 49:21.1 9:52/M
2 Alec Bevilacqua Merritt Island FL 236 19 149 49:28.4 9:54/M
3 John Anthony Thunberg Groveland FL 378 17 163 51:09.4 10:14/M
4 Nikolas Garten Cocoa FL 273 17 267 1:09:48.0 13:58/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristen Brightwell Orlando FL 113 20 119 46:01.4 9:12/M
2 Samantha Reasoner Titusville FL 354 20 253 1:04:27.1 12:53/M
3 Clarisse Quandt Indialantic FL 185 24 259 1:07:32.8 13:30/M
4 Alexis Garten Cocoa FL 272 21 266 1:09:31.3 13:54/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Charlene Anstett Palm Bay FL 219 28 108 44:53.6 8:59/M
2 Daisha Thomas Rockledge FL 375 26 175 52:46.9 10:33/M
3 Anna Montes Patrick AFB FL 583 25 176 52:53.2 10:35/M
4 Rachel Redlien Titusville FL 188 28 179 53:17.7 10:39/M
5 Lee Fairchild Melbourne FL 125 26 181 53:26.4 10:41/M
6 Adhana Davis Orlando FL 223 29 200 55:21.2 11:04/M
7 Brigitte Duran Satellite Beach FL 258 27 258 1:07:22.3 13:28/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nick Sexson Gainesville FL 580 27 12 32:23.2 6:29/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kristen Klein Satellite Beach FL 301 34 31 36:10.0 7:14/M
2 Cami Waldon Satellite Beach FL 208 30 70 40:59.8 8:12/M
3 Lauren Oliveira Oviedo FL 344 34 153 49:40.9 9:56/M
4 Jackie Kappes Cocoa FL 294 33 154 49:41.9 9:56/M
5 Sharon Sheridan Merritt Island FL 365 34 161 51:01.2 10:12/M
6 Alysson Lyons Merritt Island FL 163 34 167 51:38.2 10:20/M
7 Emily Lister Titusville FL 314 30 195 54:35.9 10:55/M
8 Sandy Curfman Titusville FL 588 32 207 55:58.6 11:12/M
9 Melissa Cooper Fruitland Park FL 542 31 214 56:53.2 11:23/M
10 Trista Bower Titusville FL 400 34 226 58:21.7 11:40/M
11 Suzanne Gonzalez Mims FL 281 32 229 59:21.9 11:52/M
12 Katie Boyer Cocoa FL 240 30 272 1:12:20.4 14:28/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Titngai Tam Rockledge FL 202 32 53 38:27.1 7:41/M
2 Daniel Redlien Rockledge FL 355 31 81 41:51.4 8:22/M
3 Christopher Han Titusville FL 285 34 160 50:44.5 10:09/M
4 Will Cooper Fruitland Park FL 531 30 215 56:53.6 11:23/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Danielle Hustoles Titusville FL 832 37 30 36:00.6 7:12/M
2 Stacy Diminture Merritt Island FL 9 37 49 38:18.3 7:40/M
3 Veronica Denk Waxhaw NC 590 35 65 40:21.7 8:04/M
4 Charlotte Walters Rockledge FL 213 36 68 40:47.1 8:09/M
5 Lisa Girard Rockledge FL 277 38 86 42:26.8 8:29/M
6 Jen Olson Melbourne FL 576 39 125 46:14.6 9:15/M
7 Sandra Walker Cocoa Beach FL 211 35 135 48:00.6 9:36/M
8 Mandy Gillespie Cocoa Beach FL 131 37 140 48:33.3 9:43/M
9 Violet Miramontes Windermere FL 334 38 144 49:04.4 9:49/M
10 Kelly Stanton Merritt Island FL 198 39 157 49:52.0 9:58/M
11 Leann English Cocoa FL 123 37 172 52:38.3 10:32/M
12 Amanda Shagena Melbourne FL 362 35 188 53:44.9 10:45/M
13 Lisa Bilgray Cocoa Beach FL 238 39 199 55:09.2 11:02/M
14 Debbie Knight Titusville FL 302 37 201 55:21.4 11:04/M
15 Rachael Breckenridge Titusville FL 112 37 203 55:25.2 11:05/M
16 Sherri Lorraine Melbourne FL 319 39 210 56:05.2 11:13/M
17 Lucy Haddock Cocoa Beach FL 139 37 216 57:04.2 11:25/M
18 Rebecca Hinton Palm Bay FL 145 37 236 1:01:17.3 12:15/M
19 Brandy Willis Melbourne FL 217 39 241 1:01:59.3 12:24/M
20 Amanda Madl Melbourne FL 320 36 247 1:02:14.8 12:27/M
21 Dawn Niehoff Cocoa FL 341 36 252 1:02:57.9 12:35/M
22 Kelly Taylor-Sandy Titusville FL 374 35 261 1:08:10.8 13:38/M
23 Kimberly Greig Titusville FL 135 39 268 1:10:44.0 14:09/M
24 Erin Miller Vero Beach FL 170 38 278 1:19:50.3 15:58/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ed Springer Merritt Island FL 197 38 29 35:58.2 7:12/M
2 Mike Acosta Rockledge FL 101 38 42 37:35.0 7:31/M
3 William Branan Melbourne FL 111 37 62 39:32.0 7:54/M
4 Michael Oliveira Oviedo FL 345 36 120 46:05.2 9:13/M
5 Ben Hausman Merritt Island FL 141 39 147 49:22.4 9:52/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tricia Rydson Melbourne Beach FL 586 43 39 37:08.7 7:26/M
2 Brittany Streufert Viera, Fl 32940 200 43 61 39:26.9 7:53/M
3 Julie Pomerleau Mims FL 584 41 77 41:41.4 8:20/M
4 Teresa Morgan Titusville FL 578 40 92 43:20.9 8:40/M
5 Ginger Arrington Cocoa FL 105 44 113 45:22.5 9:04/M
6 Barbara Allison Titusville FL 232 42 124 46:14.4 9:15/M
7 Brandee Thunberg Groveland FL 377 40 164 51:10.2 10:14/M
8 Shannon O'Boyle Melbourne FL 342 43 166 51:33.6 10:19/M
9 Heather Mitchell Titusville FL 227 41 184 53:28.7 10:42/M
10 Kimberly Guodace Palm Bay FL 138 43 189 53:54.1 10:47/M
11 Dawn Watkins Merritt Island FL 388 40 206 55:51.6 11:10/M
12 Kara Cortez Cocoa FL 252 42 208 55:58.8 11:12/M
13 Lisa Savary Cocoa FL 192 40 211 56:05.6 11:13/M
14 Cristina Engel Merritt Island FL 122 44 222 57:58.1 11:36/M
15 Emily Barton Palm Bay FL 108 40 235 1:01:17.2 12:15/M
16 Susan Petracco Rockledge FL 179 42 257 1:06:39.8 13:20/M
17 Shelby Czagas Rockledge FL 254 41 274 1:13:34.9 14:43/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jonathan Howse Melbourne FL 147 40 6 30:11.6 6:02/M
2 Ron Ritter Rockledge FL 357 43 11 32:07.1 6:25/M
3 Jack Lee Cocoa FL 306 44 28 35:53.3 7:11/M
4 Nate Dwenger Melbourne FL 121 40 38 36:53.3 7:23/M
5 James Krypp Melbourne FL 829 41 93 43:22.2 8:40/M
6 Kevin Schmidt Elkhart IN 359 44 118 45:59.5 9:12/M
7 James Savary Cocoa FL 191 44 126 46:19.8 9:16/M
8 Jason McNulty Monroe GA 328 40 170 51:48.7 10:22/M
9 Marc Vaughan Melbourne FL 383 44 254 1:04:27.9 12:53/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christina Canales Rockledge FL 599 47 72 41:12.7 8:14/M
2 Cheryl Ritter Rockledge FL 190 47 73 41:14.0 8:15/M
3 Kim Moncrief Winter Springs FL 335 46 84 42:20.6 8:28/M
4 Rhonda Creek Cocoa Beach FL 253 47 88 42:49.8 8:34/M
5 Kay Cherian Gates Mills OH 598 47 89 43:04.3 8:37/M
6 Veronica Marren Titusville FL 323 49 90 43:13.7 8:39/M
7 Rebecca Merritt New Smyrna Beach FL 169 49 95 43:35.3 8:43/M
8 Carol McCauslin Merritt Island FL 327 45 103 44:21.5 8:52/M
9 Susan Comoletti Rockledge FL 229 45 128 46:43.7 9:21/M
10 Brenda Heidt Rockledge FL 143 47 131 47:12.5 9:26/M
11 Mylene Lopez Orlando FL 161 46 132 47:17.9 9:27/M
12 Kimberly Budnick Merritt Island FL 246 49 137 48:05.3 9:37/M
13 Nancy Lee Cocoa FL 307 48 155 49:48.3 9:58/M
14 Tracey-Ann McGee Melbourne FL 165 47 162 51:05.5 10:13/M
15 Audra Gass Cocoa Beach FL 275 46 190 53:58.2 10:48/M
16 Phyllis Petrochko Melbourne FL 399 47 218 57:41.1 11:32/M
17 Valerie Eastman Cocoa FL 261 47 220 57:54.8 11:35/M
18 Carol Souve Cocoa FL 369 49 221 57:55.4 11:35/M
19 Angela Leeds Titusville FL 309 45 223 57:59.4 11:36/M
20 Tammy Michonski Cocoa FL 332 49 231 1:00:28.9 12:06/M
21 Jo Ellen Kanner Rockledge, Fl 32955 150 49 238 1:01:45.1 12:21/M
22 Elaine Ferriola Melbourne FL 591 46 244 1:02:11.2 12:26/M
23 Bridget Beitel Titusville FL 235 47 250 1:02:16.0 12:27/M
24 Sandy Kenney Cocoa FL 152 48 262 1:08:29.2 13:42/M
25 Patty Garten Cocoa FL 274 47 265 1:09:30.5 13:54/M
26 Page Howard Titusville FL 146 45 269 1:10:44.3 14:09/M
27 Karen Spurlock Cocoa FL 589 47 271 1:11:31.0 14:18/M
28 Tandi Kennison Edgewater FL 298 49 275 1:13:37.4 14:43/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Joe Lento Cocoa Beach FL 159 46 7 30:50.9 6:10/M
2 Aidan Montague Melbourne FL 336 47 16 33:14.0 6:39/M
3 Micah Vanatta Titusville FL 206 48 19 34:05.7 6:49/M
4 Derek Stough Melbourne FL 199 47 22 34:43.4 6:57/M
5 Jay Ulloa New Smyrna Beach FL 204 49 24 35:20.1 7:04/M
6 Doan Worm Melbourne FL 830 45 25 35:26.0 7:05/M
7 Roy Meeks Titusville FL 331 49 32 36:13.4 7:15/M
8 Frank Hosey Melbourne FL 226 45 43 37:51.3 7:34/M
9 Michael Brown Cocoa FL 242 49 45 37:55.2 7:35/M
10 James Chiravalle Melbourne FL 116 49 51 38:24.0 7:41/M
11 Derek Hannula Denver CO 508 45 69 40:59.5 8:12/M
12 Allen Salyers Orlando FL 358 48 75 41:16.2 8:15/M
13 John Lopez Orlando FL 316 45 101 44:10.2 8:50/M
14 Kerry Philbeck Palm Bay FL 180 48 134 47:49.2 9:34/M
15 Judd Spitzer Cocoa Beach FL 195 46 141 48:50.4 9:46/M
16 Gary Tumlinson Cocoa Beach FL 381 45 193 54:17.8 10:51/M
17 Bobby Willis Melbourne FL 216 47 239 1:01:59.0 12:24/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sarah Batt Cocoa FL 827 51 27 35:37.7 7:07/M
2 Lori Kruger Indialantic FL 157 53 36 36:35.0 7:19/M
3 Annie Caza Indialantic FL 115 54 40 37:20.9 7:28/M
4 Ilse Berube Merritt Island FL 109 51 50 38:23.2 7:41/M
5 Julie Cloney Cape Canaveral FL 225 51 67 40:37.8 8:07/M
6 Susan Snodgrass Titusville FL 368 53 80 41:50.5 8:22/M
7 Kristen Faust Cocoa FL 269 50 85 42:21.9 8:28/M
8 Kathy Bils Indialantic FL 587 53 94 43:29.4 8:42/M
9 Marisa Flint Cocoa FL 270 50 104 44:28.7 8:54/M
10 Jeanette Trujillo Norwalk CT 380 54 105 44:33.9 8:55/M
11 Lisa King Columbia SC 600 53 107 44:50.5 8:58/M
12 Patricia Tierney Merritt Island FL 379 52 111 45:10.7 9:02/M
13 Debbie Wells Satellite Beach FL 214 50 114 45:24.8 9:05/M
14 Connie Baxter Malabar FL 234 53 121 46:07.2 9:13/M
15 Donna Scott Titusville FL 360 51 139 48:29.2 9:42/M
16 Donna Miller Titusville FL 333 53 142 49:02.2 9:48/M
17 Rebecca Frasier Windermere FL 271 50 143 49:04.0 9:49/M
18 Sonya Merritt Cocoa FL 395 50 150 49:37.6 9:55/M
19 Beverly Glenn Cocoa FL 132 54 156 49:50.5 9:58/M
20 Andrea Lucas Melbourne FL 593 50 168 51:38.6 10:20/M
21 Sandra Edwards Melbourne FL 263 52 177 53:11.3 10:38/M
22 Teresa Murphy Melbourne FL 173 53 187 53:38.4 10:44/M
23 Jessica Frank Melbourne FL 128 50 194 54:33.2 10:55/M
24 Tammy Annis Merritt Island FL 104 50 205 55:46.4 11:09/M
25 Barbara Dingess Titusville FL 257 54 212 56:18.3 11:16/M
26 Alice Schultz Titusville FL 193 50 219 57:45.7 11:33/M
27 Heidi Dutter Merritt Island FL 120 51 224 58:02.3 11:36/M
28 Catherine Emerick Mims FL 265 54 233 1:00:53.4 12:11/M
29 Debra Ocker Merritt Island FL 175 54 237 1:01:42.9 12:20/M
30 Lisa Moore Merritt Island FL 172 52 240 1:01:59.2 12:24/M
31 Vicki Logan Satellite Beach FL 315 53 251 1:02:25.2 12:29/M
32 Ruth Splain Melbourne FL 196 52 260 1:07:33.6 13:31/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Keith Snodgrass Melbourne FL 194 50 10 31:29.5 6:18/M
2 Kenny Brodrick Melbourne FL 241 53 17 33:44.2 6:45/M
3 Jeff Gleacher Merritt Island, Fl 32953 278 51 21 34:27.8 6:53/M
4 Michael Walker Rockledge FL 210 51 23 35:07.6 7:01/M
5 Daniel Heidt Rockledge FL 144 50 44 37:53.4 7:35/M
6 Chuck Mathews Melbourne FL 164 51 46 38:03.7 7:37/M
7 Barry Ward Franklin TN 386 50 98 43:50.8 8:46/M
8 Rodney Walker Cocoa FL 398 51 99 44:01.6 8:48/M
9 Richard Parker Merritt Island FL 348 53 109 44:53.6 8:59/M
10 Brent McBride Orlando FL 326 54 197 54:53.3 10:59/M
11 Paul Bevilacqua Merritt Island, Fl 32953 110 53 217 57:23.4 11:29/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carol Ball Merritt Island FL 106 59 59 39:00.7 7:48/M
2 Janet Erlacher Melbourne FL 124 58 79 41:46.4 8:21/M
3 Elizabeth Ring Satellite Beach FL 356 58 97 43:49.7 8:46/M
4 Joan Meadows Malabar FL 329 56 115 45:33.2 9:07/M
5 Marlene White Cocoa Beach FL 222 58 117 45:58.0 9:12/M
6 Tena Hochard Palm Bay FL 290 55 123 46:12.2 9:14/M
7 Pat Mister Cocoa FL 171 55 130 47:08.4 9:26/M
8 Jessica Barone Melbourne FL 107 56 145 49:18.7 9:52/M
9 Marion Oswald Cocoa Beach FL 347 58 148 49:22.8 9:52/M
10 Brenda Nelson Cape Canaveral FL 174 55 159 50:15.4 10:03/M
11 Sara Griffin Cocoa Beach FL 136 57 225 58:10.6 11:38/M
12 Mana Agid Cocoa FL 230 59 227 58:38.1 11:44/M
13 Lisa Mayer Merritt Island FL 325 55 234 1:01:14.1 12:15/M
14 Katherine Pagoria Palm Bay FL 177 57 242 1:02:03.6 12:25/M
15 Linda Munday Lakeland FL 338 55 256 1:06:05.4 13:13/M
16 Brion Quandt Indialantic FL 184 56 264 1:09:05.1 13:49/M
17 Dianna Green Melbourne FL 282 55 277 1:14:55.2 14:59/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Art Anderson Melbourne FL 102 56 15 33:12.3 6:38/M
2 Robert Pike Cocoa FL 577 55 20 34:08.7 6:50/M
3 Keith Kowalske Melbourne FL 156 55 33 36:20.3 7:16/M
4 Mark Dent Titusville FL 256 58 35 36:30.4 7:18/M
5 Haskell Walker Melbourne FL 209 58 41 37:30.9 7:30/M
6 Keith Dutter Merritt Island FL 259 59 48 38:17.5 7:39/M
7 Greg Griffin Cocoa Beach FL 137 58 54 38:31.7 7:42/M
8 David Thornberry Palm Bay FL 376 55 57 38:57.0 7:47/M
9 Wayne Van Sickle Satellite Beach FL 205 56 71 41:11.7 8:14/M
10 Ken Rhoden Merritt Island FL 189 58 74 41:16.1 8:15/M
11 Bob Rall Merritt Island FL 353 58 106 44:38.2 8:56/M
12 Patrick Keach Titusville FL 831 55 122 46:08.9 9:14/M
13 Ned Voska Cape Canaveral FL 207 55 136 48:00.6 9:36/M
14 Phillip Jones Cocoa FL 149 56 173 52:38.3 10:32/M
15 John O'Connell Titusville FL 343 55 174 52:45.1 10:33/M
16 David Kenney Cocoa FL 151 55 191 54:03.6 10:49/M
17 Jack Lyle Rockledge FL 162 56 196 54:51.9 10:58/M
18 Joe Deen Sharpes FL 119 59 204 55:36.2 11:07/M
19 David Lerret Merritt Island, Fl 32953 160 58 228 58:47.7 11:45/M
20 Paul Edwards Melbourne FL 262 55 248 1:02:15.3 12:27/M
21 Thomas Quandt Indialantic FL 186 57 263 1:09:04.2 13:49/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Maureen King Las Vegas NV 299 60 100 44:10.1 8:50/M
2 Lori Jones Titusville FL 293 61 112 45:17.3 9:03/M
3 Roz Freas Merritt Island FL 129 60 129 46:45.0 9:21/M
4 Nancy Wingo Rockledge FL 394 62 133 47:38.6 9:32/M
5 Yasmin Jarman Grand 592 61 152 49:39.1 9:56/M
6 Martha Ransom Mims FL 228 61 165 51:20.3 10:16/M
7 Rhonda Howard Titusville FL 291 64 182 53:26.5 10:41/M
8 Luanne Memmott Melbourne FL 168 62 213 56:48.6 11:22/M
9 Maryjane Cole Rockledge FL 251 64 232 1:00:51.5 12:10/M
10 Brenda Lister Cocoa FL 313 62 245 1:02:12.3 12:26/M
11 Deborah Herman Rockledge FL 288 60 246 1:02:13.0 12:27/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Miller Cocoa FL 397 61 34 36:29.8 7:18/M
2 Kenneth Kettenacker Barrigada GU 571 61 56 38:49.1 7:46/M
3 Wolfgang Jensen Indialantic FL 221 64 63 39:39.5 7:56/M
4 Michael Pagoria Palm Bay FL 178 60 64 39:53.4 7:59/M
5 Paul Buck Las Vegas NV 245 61 82 41:56.6 8:23/M
6 David Shaffer Kissimmee FL 361 61 96 43:38.6 8:44/M
7 George Oswald Cocoa Beach FL 346 64 102 44:15.4 8:51/M
8 Robert Meadows Malabar FL 330 61 158 49:57.9 9:59/M
9 James Memmott Melbourne FL 167 61 185 53:30.2 10:42/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Ramba Cocoa FL 187 69 138 48:26.8 9:41/M
2 Pat Kiesselbach Melbourne FL 153 66 169 51:44.4 10:21/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bud Timmons Cocoa FL 203 65 55 38:33.6 7:43/M
2 Teen Sum Palm Bay FL 373 67 58 38:59.3 7:48/M
3 David Grant Melbourne FL 133 69 60 39:24.5 7:53/M
4 Charles Croft Melbourne Beach FL 117 65 76 41:30.9 8:18/M
5 Richard Doyle Cocoa Beach FL 581 68 83 42:02.3 8:24/M
6 Tom Stokes Melbourne FL 510 67 87 42:34.4 8:31/M
7 Ray Brown Melbourne FL 114 68 110 45:02.9 9:00/M
8 Frank Webbe Melbourne FL 390 68 127 46:23.3 9:17/M
9 Dan Greenlee Palm Bay FL 134 67 186 53:36.9 10:43/M
10 Richard Koontz Merritt Island FL 154 69 255 1:04:46.6 12:57/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Susie Koontz Merritt Island FL 155 70 151 49:38.2 9:56/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Peter Weishaar Winter Springs FL 579 70 66 40:30.8 8:06/M
2 Michael Zeitfuss Satellite Beach FL 828 71 78 41:43.6 8:21/M
3 Gary Castner Melbourne FL 248 70 91 43:19.5 8:40/M
4 Ed Harrison Titusville FL 286 71 171 51:59.3 10:24/M
5 Stan Johnston Titusville FL 292 70 202 55:23.6 11:05/M
Top

Female 75 to 79

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Willy Moolenaar Indialantic FL 337 75 183 53:26.9 10:41/M
2 Audrey Smith Sebring FL 366 77 270 1:11:14.9 14:15/M
Top

Male 80 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Dick Ferry Satellite Beach FL 224 84 276 1:14:08.2 14:50/M
 

8K Walk

Top

Female

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sandra Denoon Clermont FL 15 60 1 54:03.4 10:49/M
2 Lisa Farrall Melbourne Beach, Fl 32951 1 62 3 1:02:16.4 12:27/M
3 Frances Kwiat Casselberry FL 158 54 5 1:03:51.3 12:46/M
4 Dana Herman Rockledge FL 14 33 6 1:10:06.2 14:01/M
5 Michelle Vigue Cocoa FL 21 49 7 1:10:40.9 14:08/M
6 Kim Allen Cocoa FL 22 49 8 1:10:41.5 14:08/M
7 Ethel Clark Loxahatchee FL 12 64 9 1:12:02.9 14:24/M
8 Mary Folsom Titusville FL 2 56 10 1:14:44.2 14:57/M
9 Christina Williams Rockledge FL 595 33 11 1:17:17.1 15:27/M
10 Yuan Diminture Saint Cloud FL 10 63 12 1:20:14.9 16:03/M
11 Patti Lee Orlando FL 3 40 14 1:22:36.9 16:31/M
12 Sandi Slaughter Merritt Island FL 5 52 16 1:22:48.2 16:34/M
13 Cindy McCurry Orlando FL 16 58 18 1:23:12.6 16:38/M
14 Melinda McCurry Orlando FL 17 55 19 1:23:18.1 16:40/M
15 Khamtanh McBride Orlando FL 7 56 20 1:25:14.6 17:03/M
Top

Male

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 David Farrall Melbourne Beach 127 67 2 56:32.7 11:18/M
2 Chuck McLaughlin Oviedo FL 6 75 4 1:02:24.8 12:29/M
3 John Diminture Saint Cloud FL 8 61 13 1:20:25.1 16:05/M
4 Todd Lee Orlando FL 4 42 15 1:22:38.3 16:32/M
5 Keith Maines II Merritt Island FL 11 32 17 1:22:52.4 16:34/M
 

8K Run Clydesdale Philly

Top

Female

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christine Brown Cocoa FL 243 53 4 58:20.2 11:40/M
2 Jill Goessel Titusville FL 280 45 5 1:03:24.6 12:41/M
3 Suzie Philbeck Palm Bay FL 181 44 6 1:05:37.9 13:07/M
4 Kathy Hambleton Melbourne FL 284 54 7 1:14:55.9 14:59/M
Top

Male

Place Name City Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kris Hansen Rockledge FL 140 45 1 46:13.2 9:15/M
2 Jeff Goessel Titusville FL 279 43 2 50:07.5 10:01/M
3 Edward Engel Merritt Island FL 267 44 3 51:20.7 10:16/M