Color Me Healthy 5K Run/Walk

Age Group Results

January 07, 2017


Results by Run4acause | 5K Race Directer


Men: Top Finishers 2-13 14-16 20-24 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99
Women: Top Finishers 2-13 14-16 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ceal Muldooa 127 54 2 3 21:35.0 6:58/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Art Anderson Melbourne FL 744 57 2 1 20:45.2 6:42/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Syl Corr Satellite Beach FL 720 47 2 15 24:53.3 8:02/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Paul Pirillo Lawrenceville GA 691 51 2 7 23:21.8 7:32/M
Top

Female 13 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Klara Bergman Littleton CO 663 10 1 36 31:13.9 10:04/M
2 Kelli Salter Palm Bay FL 698 13 2 49 36:23.6 11:44/M
3 Rachel Esteban Melbourne FL 718 10 1 57 39:39.1 12:47/M
4 Makenna Mosebar Rockledge FL 713 10 1 63 43:07.5 13:55/M
5 Anne Wilson Indian Harbour Beach FL 735 4 1 74 46:22.1 14:57/M
6 Brooklyn Sturgil Rockledge FL 705 6 1 82 51:50.4 16:43/M
Top

Male 13 and Under

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Justin Wilson Indian Harbour Beach FL 733 12 1 2 20:59.1 6:46/M
2 Kian Wilson Indian Harbour Beach FL 732 9 1 6 22:56.0 7:24/M
3 Eli Carl FL 666 11 2 9 23:54.3 7:43/M
4 Martin Bergman Littleton CO 664 10 1 10 24:00.2 7:45/M
5 Isaiah Dorn Melbourne FL 670 8 1 31 30:18.8 9:46/M
6 Ethan Wotton 753 11 2 41 33:18.0 10:45/M
7 Kenny Whittington Rockledge FL 731 10 1 54 38:17.6 12:21/M
8 Killian Meyer-Rhodes Melbourne FL 688 9 1 65 44:25.8 14:20/M
9 Skylar Sturgil Rockledge FL 706 6 1 80 51:48.6 16:43/M
Top

Female 14 to 16

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Nicole Bergman Littleton CO 661 15 2 25 27:08.3 8:45/M
Top

Male 14 to 16

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Diego Vento Melbourne FL 715 14 1 20 26:00.4 8:23/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Rebecca Acosta Cocoa FL 726 21 2 35 31:05.7 10:02/M
2 Sarah Etherton Melbourne FL 676 24 2 47 35:54.8 11:35/M
3 Rebekah Blizzard Cape Canaveral FL 730 23 2 67 44:44.7 14:26/M
4 Kristin McAlpin Melbourne FL 722 23 2 87 57:07.1 18:25/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Shane Crocker Viera FL 725 21 2 12 24:28.3 7:54/M
2 Dalton Rennie Rockledge FL 721 22 2 22 26:13.8 8:27/M
3 Dylan Knott Viera FL 723 23 2 26 27:12.4 8:46/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Hayley Reath Satellite Beach FL 694 25 2 17 25:45.5 8:18/M
2 Gina Harris Titusville FL 679 28 2 61 42:32.7 13:43/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Thomas Owens Melbourne FL 690 25 2 44 34:33.9 11:09/M
2 Alexander Michaud Titusville FL 689 28 2 52 37:54.2 12:14/M
3 Timothy Harris Titusville FL 680 28 2 68 45:09.1 14:34/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Amanda Wotton 754 30 2 64 43:33.1 14:03/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lindsay Carl FL 668 38 2 5 22:42.9 7:19/M
2 Cara Eule Orlando FL 677 37 2 21 26:05.2 8:25/M
3 Alysson Lyons 749 35 2 32 30:34.8 9:52/M
4 Aran Hissam Melbourne FL 746 39 2 38 31:57.7 10:18/M
5 Laura Whittington Rockledge FL 729 37 2 50 36:34.5 11:48/M
6 Tiffany Snyder Melbourne FL 717 37 2 56 39:39.1 12:47/M
7 Kelly Garcia Palm Bay FL 740 37 2 69 45:09.5 14:34/M
8 Amanda Sturgil Rockledge FL 703 38 2 81 51:49.8 16:43/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mike Acosta Viera FL 727 39 2 4 22:25.0 7:14/M
2 Robert Swantek Melbourne FL 707 35 2 19 25:54.1 8:21/M
3 Jose Vento Melbourne FL 714 39 2 29 29:39.8 9:34/M
4 Joseph Brown Titusville FL 665 35 2 30 30:12.1 9:45/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Tara Forcier Indian Harbour Beach FL 736 42 2 16 25:28.8 8:13/M
2 Shedena Wells Melbourne FL 710 40 2 33 30:37.3 9:53/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Steve Tubbs Melbourne FL 709 41 2 18 25:48.1 8:19/M
2 Michael Slaughter Melbourne FL 738 43 2 27 28:51.7 9:18/M
3 Joel Wilson Indian Harbour Beach FL 734 43 2 66 44:36.2 14:23/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sara Rowlette 748 49 2 34 30:49.7 9:56/M
2 Timea Bergman Littleton CO 662 46 2 37 31:32.2 10:10/M
3 Tracey Inganna Melbourne FL 739 47 2 42 34:00.4 10:58/M
4 Lydia Beers Melbourne FL 656 45 2 59 40:22.3 13:01/M
5 Lisa Johnson Melbourne FL 685 48 2 78 48:44.7 15:43/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Paul Metz 752 46 2 11 24:19.2 7:51/M
2 Joseph Rowlette 747 48 2 24 26:23.3 8:31/M
3 Noah Wolkenstein Palm Bay FL 711 48 2 28 29:02.2 9:22/M
4 Ron Johnson Melbourne FL 686 48 2 79 48:44.8 15:43/M
5 Shannon Sturgil Rockledge FL 704 47 2 83 51:51.0 16:44/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kristine Wills 745 50 2 46 35:08.0 11:20/M
2 Beth Stake Melbourne FL 702 53 2 53 38:02.7 12:16/M
3 Tammy Hebert Titusville FL 681 50 2 60 42:32.4 13:43/M
4 Bernadette Pittman Melbourne FL 692 50 2 73 45:54.7 14:48/M
5 Sarah-Faith Rhodes Melbourne FL 696 54 2 85 54:38.3 17:37/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Miro Bergman Littleton CO 660 54 2 23 26:16.1 8:28/M
2 Jon Etherton Melbourne FL 675 53 2 43 34:19.8 11:04/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kathryn Ridner W. Melbourne FL 697 58 2 40 32:45.8 10:34/M
2 Liz Rebadow Melbourne FL 728 59 2 45 35:07.9 11:20/M
3 Linda Schultz Rockledge FL 699 59 2 48 36:11.6 11:40/M
4 Sara Griffin 750 58 2 51 37:15.8 12:01/M
5 Annette Ferguson 737 56 2 75 46:59.6 15:09/M
6 Angelia Bell Indialantic FL 658 57 2 77 47:20.1 15:16/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Paul Woodbury Rockledge FL 712 58 2 8 23:39.1 7:38/M
2 Robert Stephens Palm Bay FL 741 57 2 13 24:36.2 7:56/M
3 Greg Griffin 751 59 2 14 24:47.0 8:00/M
4 Joel Etherton Melbourne FL 674 55 2 39 32:22.0 10:26/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Shannon Johnson Titusville FL 684 64 2 62 42:32.9 13:43/M
2 Carol Hedges Rockledge FL 682 64 2 71 45:31.1 14:41/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Joe Deen Sharpes FL 669 60 2 58 39:54.3 12:52/M
2 Dwight Bell Indialantic FL 659 60 2 76 47:19.8 15:16/M
3 Kenneth Robson Melbournem FL 719 62 2 84 54:13.5 17:29/M
4 Dennis Rhodes Melbourne FL 695 62 2 86 54:39.5 17:38/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Linda Tubbs Melbourne FL 708 68 2 70 45:19.7 14:37/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Gerard Fahey Melbourne FL 678 73 2 55 38:22.1 12:23/M
2 Alexander Quintana Viera FL 693 76 2 72 45:39.6 14:44/M